Psycholog – kiedy potrzebna interwencja kryzysowa

Stres jest nieodzownym elementem naszego życia. Na różne sposoby adaptujemy do trudnych sytuacji. Mierzymy się z nimi, czasem w przemyślany sposób odpuszczamy, wreszcie – zdarza nam się uciec. Niezależnie od naszych zasobów, naszych umiejętności – czasem każdy znajduje się w ślepym zaułku. Kończą się nasze możliwości mobilizacyjne, w konsekwencji stajemy się wyczerpani, bezsilni, bezradni. Smutek i strach utrudnia obiektywną ocenę sytuacji. Wtedy z pewnością warto skorzystać z pomocy psychologa.

Interwencja kryzysowa to jako forma pomocy psychologicznej skoncentrowanej na problemie wywołującym kryzys, w którym dochodzi do konfrontacji osoby z kryzysem i do jego rozwiązania.

Klasyczny model interwencji kryzysowej polega na zapewnieniu wsparcia emocjonalnego, poczucia bezpieczeństwa, zredukowaniu lęku.

Co może stać się kryzysem?

W zasadzie każde wydarzenie, na które nie byliśmy gotowi. Kryzys to w rozumieniu potocznym moment przesilenia, punkt zwrotny, okres przełomu. Może nim być rozwód, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby ale również pojawienie nowego członka rodziny, zwątpienie w wyznawany dotychczas światopogląd, ciężka choroba somatyczna.

Dlaczego warto skorzystać z konsultacji psychologa w sytuacji kryzysowej?

Jest to rodzaj prewencji, która ma zapobiec nasileniu objawów i narastaniu zaburzeń w funkcjonowaniu. Interwencja kryzysowa przynosi ulgę i chroni przed szukaniem ulgi w destrukcyjny sposób (takie jak picie alkoholu, zachowania agresywne). Konstruktywne formy obejmują przeorientowanie strategii, redukcję lęku, zaufanie sobie, wzmacnianie motywacji do zmiany, jak również ustalenie sposobu postępowania. Celem jest przywrócenie równowagi.

Interwencja kryzysowa – Centrum Diagnozy i Terapii Engram


Adres
CENTRUM DIAGNOZY I TERAPII ENGRAM
ul. Zdziarska 64A
03-289 Warszawa

[email protected]
Mapa