Terapia rodzinna

Terapia rodzinna to forma pomocy, w której bierze udział cała rodzina, zarówno dorośli, jak i dzieci. Rodzina jest systemem, w którym poszczególni członkowie wzajemnie na siebie oddziałują. W konsekwencji zmiana u jednego jej członka powoduje zmiany u pozostałych, a trudności jednego z nich doświadczają również inni domownicy, z którymi jest w określonych relacjach.

W rodzinie pod wpływem różnych wydarzeń zachodzą zmiany, które często rodzą trudności dla jej członków. Jednak system ma w sobie siłę do ich przezwyciężania, czasami potrzebuje jedynie wsparcia z zewnątrz.

Terapia rodzin może być szansą na znalezienie oparcia i siły w przezwyciężeniu kryzysu, wypracowania satysfakcjonujących rozwiązań. Również okazją do udrożnienia komunikacji, lepszego zrozumienia motywacji działań poszczególnych członków rodziny, przywrócenia atmosfery wzajemnego szacunku i pogłębienia więzi.

Poprzez odpowiednie pytania terapeuta stara się dotrzeć do przyczyn pojawiających się problemów i pomaga rodzinie lepiej zrozumieć ich podłoże. Podczas sesji stwarza warunki, w których każdy członek rodziny ma szansę się wypowiedzieć i być usłyszanym. Ważna jest perspektywa wszystkich uczestników spotkania, dzięki czemu pacjenci mają szansę poznać sposób doświadczania i rozumienia konkretnych sytuacji przez swoich bliskich.

Kiedy warto skorzystać z terapii rodzin?

W domu panuje pełna napięcia atmosfera, dochodzi do kłótni, wybuchów złości, „prób sił”,  i poważnych trudności we wzajemnych kontaktach.

Problemy jednego z członków rodziny podporządkowują życie pozostałych.

Konflikt między poszczególnymi członkami rodziny nasila problemy innego członka rodziny (np. zdrowotne, emocjonalne, etc.)

W rodzinie panuje poczucie braku zrozumienia i wsparcia, nie ma okazji do wymiany myśli i spostrzeżeń oraz wyrażania potrzeb. Z tego powodu jej członkowie doświadczają emocjonalnego izolowania się i/lub nierealistycznych oczekiwań wobec siebie nawzajem.

Rodzice zauważają niepokojące objawy u dziecka (lęki, trudności w nauce, unikanie chodzenia do szkoły, agresję, fobie, napady lęku panicznego, moczenie, zaburzenia odżywiania, problemy edukacyjne, trudności w relacjach rówieśniczych).

System rodzinny przechodzi na kolejny etap życia (narodziny kolejnego dziecka, rozpoczęcie nauki szkolnej, wejście w okres adolescencji, etc.)

Rodzina doświadcza kryzysu na skutek nagłego zdarzenia (śmierci, wypadku, ciężkiej choroby, utraty źródła dochodu, rozwodu, przeprowadzki).

Wspólnota rodzinna staje w obliczu rozpadu.

Rodzina mierzy się z trudnościami w podjęciu wspólnej decyzji, a jest taka konieczność.

System rodzinny przechodzi proces rekonstrukcji i pojawienie się nowego partnera rodzica stanowi trudność dla dziecka.

Jak to jest zorganizowane?

Liczba spotkań dostosowywana jest indywidualnie i zależy od ustalonych celów.

Częstotliwość spotkań: zwykle 1 na tydzień lub 1 na 2 tygodnie.

Terapia rodzinna – Engram

Adres
CENTRUM DIAGNOZY I TERAPII ENGRAM
ul. Zdziarska 64A
03-289 Warszawa

[email protected]
Mapa