Uzależnienie to ogromny problem naszych czasów. W ostatnim stuleciu znacząco zwiększyło się spożycie zarówno legalnych (alkohol, tytoń, leki uspokajające i nasenne) jak i nielegalnych substancji psychoaktywnych. Alkohol i wyroby tytoniowe są ciągle wysoce akceptowalne w naszym kręgu kulturowym . W ostatnich dwóch dziesięcioleciach podjęto szereg działań z zakresu profilaktyki uzależnień. Między innymi edukacji zwiększającej świadomość zagrożeń związanych zarówno z spożywaniem napojów alkoholowych jak również używaniem wyrobów tytoniowych. W konsekwencji zahamowano tendencję wzrostu ich spożycia. Zmniejszyła się liczba wypijanego alkoholu przez statystycznego Polaka. Zmniejszyła się również liczba pijących wyroby alkoholowe lub palących tytoń. Mimo to w Polsce mamy około 800000 osób, które są uzależnione od alkoholu. Kolejne 2 miliony osób pije w sposób bardzo szkodliwy dla ich zdrowia i funkcjonowania społecznego. Pije coraz więcej młodych osób, więcej dziewcząt i kobiet. Coraz więcej osób nadużywa alkoholu przy pozornie dobrym funkcjonowaniu zawodowym.

Uzależnienie od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych – diagnoza i terapia Engram

Następnymi w kolejności substancjami , których używanie grozi uzależnieniem i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi  to marihuana, leki nasenne i uspokajające, również amfetamina i metamfetamina, opioidy, kokaina, dopalacze.

  Uzależnienie przejawia się pewnymi symptomami. Do rozpoznania uzależnienia wystarczą 3 z nich. Osoba uzależniona odczuwa bardzo silne pragnienie przyjmowania substancji.  Jednocześnie trudno jej skontrolować przyjmowanie tej substancji odnośnie rozpoczęcia, zakończenia czy ilości. W rezultacie zawodzą postanowienia w stylu „dziś nie piję”, „wypije tylko jedno piwo”, „wychodzę przed 22:00”. Uzależnienie to również  objawy abstynencyjne kiedy ogranicza się lub zaprzestaje przyjmować daną substancję. W uzależnieniu rośnie tolerancja – czyli potrzebna jest większa ilość substancji dla takiego samego efektu samopoczucia. Osoby uzależnione skupiają się na przyjmowaniu substancji. W rezultacie zaniedbują swoje dotychczasowe zainteresowania, często również pracę i rodzinę. Uzależnieni przyjmują dalej substancje mimo świadomości szkodliwych skutków jakie dana substancja poczyniła w ich organizmie i życiu. 

Uzależnienia da się leczyć. Jeśli jesteś osobą, która nadużywa jakiejś substancji lub chcesz dowiedzieć się czy jest to uzależnienie –  umów się na rozmowę. Jeśli ktoś Ci bliski nadużywa substancji psychoaktywnej – także możesz uzyskać pomoc. 


Adres
CENTRUM DIAGNOZY I TERAPII ENGRAM
ul. Zdziarska 64A
03-289 Warszawa

[email protected]
Mapa