O terapii uzależnień jako takej przeczytasz tutaj – http://en-gram.pl/terapeuta-uzaleznien/

Krótkoterminowa terapia dla młodzieży i osób dorosłych używających marihuany i jej pochodnych w sposób problemowy z wykorzystaniem programu CANDIS.

Program CANDIS jest programem rekomendowanym przez Ministerstwo Zdrowia i Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii do pracy z osobami od 16 roku życia, które mają problemy z używaniem, nadużywaniem lub uzależnieniem od przetworów konopi. Nie ma górnej granicy wiekowej, która określałaby możliwość uczestnictwa w ww. terapii. Najstarsza osoba, ankietowana podczas badań ewaluacyjnych w Niemczech miała 63 lata.

Program został opracowany wdrożony i zewaluowany na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie.49 % osób badanych, które ukończyły program CANDIS, zachowuje pełną abstynencję od przetworów konopi w pomiarach przeprowadzonych po 3 i 6 miesiącach od zakończenia leczenia, kolejne 38% osób znacznie ograniczyło używanie konopi w badanych okresach po zakończeniu leczenia. Jak podawali badani w Niemczech pacjenci , 84% z nich podejmowało wcześniej bezskuteczne próby zaprzestania palenia marihuany.

Program jest realizowany z bardzo dobrymi rezultatami w krajach Europy Zachodniej tj. Szwajcaria, Austria, Niemcy. Wykorzystuje metody o udokumentowanej w badaniach naukowych skuteczności, czyli dialog motywujący opracowany przez amerykańskich psychologów dr Williama R. Millera oraz dr Stephena Rollnick’a  oraz koncepcje behawioralno – poznawcze.

Celem proponowanej terapii może być zarówno uzyskanie abstynencji, jak i ograniczenie używania konopi, do poziomu niepowodującego dezorganizacji życia pacjenta. To ogromny atut, umożliwiający rozpoczęcie pracy również z osobami wahającymi się, czy potrzebują terapii, czy nie i co chciałyby dzięki niej osiągnąć. Metoda dialogu motywującego pozwala pracować z ambiwalencją pacjenta i każdorazowo ustalić wspólnie z nim cel terapii, uwzględniając głębokość problemu, diagnozę, gotowość samego uczestnika, skalę doświadczanych trudności. W pracy bazujemy na podejściu ograniczania szkód zdrowotnych, akceptujemy i uczymy kontrolowanego używania substancji, jak również technik wspierających i przedłużających utrzymywanie abstynencji, uczymy jak zapobiegać rozwojowi uzależnienia i nawrotom objawów choroby.

Program zawiera elementy i techniki motywacyjne, psychoedukację w zakresie wpływu konopi na zdrowie, możliwości powstawania i mechanizmy uzależnienia od konopi, elementy terapii behawioralno – poznawczej oraz trening rozwiązywania problemów i zachowań asertywnych.

Pracuję także z rodziną pacjenta celem lepszego rozumienia założeń programu, systemowego rozumienia zgłaszanego problemu, utrwalenia i wzmocnienia efektów programu.

Program obejmuje 1 lub 2 sesje konsultacyjne (50 minut) oraz 10 spotkań indywidualnych (90 minut). Mogą one zostać uzupełnione o sesje z członkami rodziny, z reguły 1 lub 2 spotkania (50 do 90 minut).

Program realizuje Aleksandra Łukasiewicz, specjalistka terapii uzależnień, psychoterapeuta, absolwentka specjalistycznego szkolenia uprawniającego do stosowania programu Candis przeprowadzonego przez dr Eve Hoch i dr Heike Rohrbacher, autorki programu z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.

Opracowała Aleksandra Łukasiewicz w oparciu o materiały Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomani.

 

Uzależnienie od marihuany – diagnoza i terapia Engram

Adres
CENTRUM DIAGNOZY I TERAPII ENGRAM
ul. Zdziarska 64A
03-289 Warszawa

[email protected]
Mapa